Biurka regulowane, czyli jakie zalety ma praca na stojąco

13Długotrwałe, tzn. codzienne siedzenie w podobnej pozycji, może bardzo negatywnie wpłynąć na zdrowie i kondycję fizyczną. Aby się przed tym uchronić trzeba zmieniać pozycję ciała – najlepiej na stojącą. Jak to zrobić? W pracy najlepiej zdecydować się na biurko regulowane elevogrande, które pomoże w utrwalaniu dobrych nawyków.

Czym może grozić ciągła praca siedząca?

Elementy ludzkiego ciała w układzie mięśniowo-szklieletowym przystosowane są przede wszystkim do ruchu. Pozycja bierna, czyli siedzenie, uskuteczniane przez kilka godzin dziennie jest zmuszaniem organizmu do przebywania w pozycji nienaturalnej. Pozycja ta może więc zacząć nadwyrężać różne części ciała, powodując niechciane następstwa, związane często z dolegliwościami bólowymi. Oprócz mięśni, stawów i kości, ucierpieć może także praca układów: nerwowego, krwionośnego,pokarmowego i oddechowego. Wszystko to zaburzy zachodzące w organizmie procesy. I tak na przykład może ustać aktywność mięśni (szczególnie dolnych partii ciała), a także zwolnić może metabolizm, sprawiając że spalać się będzie znacznie mniej kalorii niż powinno. Tym samym wzrośnie ryzyko chorób serca czy cukrzycy. Wszystkie te dane są dość przerażające, dlatego warto się nad nimi zastanowić i zmienić swoje nawyki. Wykonywanie swoich codziennych zadań w pracy częściowo w pozycji stojącej może bowiem znacząco poprawić kondycję fizyczną każdego człowieka. Pozwalają na to biurka regulowane elektrycznie, które w kilka sekund umożliwiają podniesienie czy obniżenie blatu roboczego, a więc pracę na stojąco lub na siedząco.

Biurko regulowane i korzyści wynikające z pracy stojącej

Oczywiście nikt nie twierdzi, że przy biurku stać trzeba cały dzień. W ciągu ośmiu godzin pracy mniej więcej połowa tego czasu powinna zostać spędzona na nogach, a druga w stanie odpoczynku – czyli w pozycji siedzącej. Już te cztery godziny pozwolą bowiem na różnego rodzaju zmiany, jakie będą mogły zajść w ludzkim ciele. Po pierwsze warto zaznaczyć, że praca przy biurkach na stojąco poprawia koncentrację oraz produktywność. Mózg postawiony jest bowiem w stan aktywności, a podświadoma chęć odpoczynku nie pozwala na dekoncentrację, gdyż swoje zadania chce skończyć się jak najszybciej. Po drugie, pozycja stojąca wiążąca się z przestępowaniem z nogi na nogę, zmianą balansu, pochyleniami (czyli mówiąc ogólnie: z ruchem), pozwala zmniejszyć dolegliwości bólowe aparatu ruchu, kręgosłupa i karku. Po trzecie, przy biurku pozwalającym na pracę na stojąco, można spalić o wiele więcej kalorii niż w czasie biernego siedzenia. Stanie aktywizuje wiele mięśni, co przyspiesza metabolizm. Firma Elevo, która w swojej ofercie posiada najlepsze biurka regulowane elektrycznie, zwraca uwagę na to, że mebel typy stój/siedź nie zastąpi ćwiczeń fizycznych. Jednakże przyczyni się on do ograniczania siedzenia, a sam ten fakt staje się ważnym narzędziem do walczenia np. z nadwagą. Aby efekty pracy na stojąco mogły być naprawdę odczuwalne i nie zostały przysłonięte przez ból stóp czy stawów, trzeba zwrócić uwagę także na inne elementy działania. Chodzi tutaj o noszenie w pracy płaskich i miękkich butów oraz o kupienie sobie maty zapobiegającej zmęczeniu nóg. Buty twarde, posiadające obcas mogą powodować niepotrzebne obciążanie kolan i pleców. Utrudniają także zmienianie pozycji na stojącą. W sytuacji, gdy tego rodzaju butów nie da się w pracy wyeliminować (ze względu na dress-code firmy) warto przed biurkiem położyć specjalną matę przeciwzmęczeniową. Pozwoli ona bowiem na utrzymanie odpowiedniego stopnia amortyzacji i poprawi krążenie w nogach. Dzięki temu praca przy biurku regulowanym będzie mogła przynosić korzyści i będzie można przekonać się o jej prawdziwych zaletach.

źródło: https://www.elevodesk.eu/single-post/2017/02/06/Biurka-stoj%C4%85co-siedz%C4%85ce-7-przykaza%C5%84

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *